Чи справді існує харчова нержавіюча сталь? Або: міфи про нержавіючу сталь та вироби з неї котрі чомусь іржавіють.
Ми часто стикаємося з тим, що клієнти задають одне і те саме питання — З якої сталі вироблена ваша продукція? Чи вона дійсно з “харчової нержавійки”? Або твердження що харчова нержавіюча сталь це добре всі інші ні, і т. д. і т. п.
Отже пропонуємо докладніше розібратися в цьому питанні, чи дійсно так важливо яка саме буде нержавіюча сталь у вашому виробі, харчова або якась інша та у яких випадках це буде суттєвим чинником впливаючим на кінцеві характеристики готового продукту.
На ринку України в широкому доступі присутні основні три марки нержавіючих сталей — AISI 430, AISI 201 та AISI 304.
Перші дві марки відрізняються між собою не суттєво хімічним складом (процентним співвідношенням легуючих кольорових металів) та в наслідок здатності до механічної обробки та зварюваності.
Третя марка сталі AISI-304 вважається найдорожчою саме завдяки збільшеному вмісту хрому та нікелю та як наслідок теоретично більшою “нержавійсткостю”.
Але є одне але..як то кажуть. Всі вище перелічені марки сталі не можна вважати в порівнянні між собою харчовими або ні. Чому? - Бо все хірургічне інструменти, столовий посуд та приладдя, що Ви вважаєте дуже якісними та безпечними виробляються саме з самої дешевої з цього списку AISI-430 яку більшість учасників ринку HoReCa України вважають не харчовою або тою яка магнититься а отже не може вважатися більш нержавіючою ніж інші більш дорожчі марки сталі.
В якому випадку треба застосовувати саме 304у нержавійку?
Спираючись на наш майже 30и річний досвід у виробництві професійного технологічного обладнання для закладів громадського харчування можемо зазначити, що у випадку коли виріб (мийка, стіл виробничий, барна станція або будь що інше) буде використовуватись під впливом агресивних миючих засобів або в середовищі з високим відсотком вологості - біля басейнів або на березі моря (на додачу підвищена солоність) то так в таких випадках AISI-304 є якщо не єдиним то майже безальтернативним варіантом якщо Ви хочете що б Ваше обладнання не втрачало свій зовнішній вигляд та характеристики роками. В усіх інших випадках використання інших марок нержавіючих сталей є економічно доцільним.
Чому ваша нержавійка іржавіє?
1. В процесі виробництва присутні такі стадії як гнуття, зварювання в захисному аргоновому середовищі, які більшою чи меншою мірою впливають на захисний верхній шар нержавіючих сталей порушуючи його саме в місцях зварювання або гибу. Тому навіть в новому виробі може бути незначне іржавіння саме в цих місцях, але після м'якого очищення цих зон неагресивним методом, нержавіючі сталі мають здатність до відновлення захисного шару.
2. Використання водопровідної води без додаткової первинної фільтрації може викликати появу відкладень іржавого характеру на поверхні виробу з нержавіючої сталі. Тут потрібно або додатково очищувати воду, яка як відомо в більшості випадків далека від ідеалу або не звертати на це особливої уваги.
3. В зонах механічного оброблення (зачистка, шліфування), це можуть бути кути стільниць столів або ван миючих і т.д. досить часто залишаються мікрозалишки абразивних матеріалів які використовуються для виконання цієї операції тому іноді в процесі експлуатації готового виробу, особливо того, що контактує з водою (мийки) може бути присутні незначні відкладення зовні схожу на іржу — це саме і є ті самі мікрочаточки абразиву, котрі вступають в реакцію з водою і утворюють ці відкладення. Ця проблема вирішується доволі просто — просто вимити спочатку за допомогою вологої ганчірки та неагресивного миючого засобу, потім витерти насухо.
Ну а те що будь яких виріб з будь-якої нержавіючої сталі потребує постійного догляду для того, щоб не втрачати свій зовнішній вигляд ми навіть не будемо заносити до четвертого пункту.
Дякуємо, що дочитали до кінця і сподіваємось що ця стаття буде для Вас корисною.